asparagus, steak, veal steak

JÍDLO NENÍ ŽÁDNÁ VĚDA, ZKUSTE SKUTEČNÉ JÍDLO

Strava je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Jídlo není to jediné, co bychom měli řešit, ale je rozhodně velmi zásadní. Pokud nejste se sebou nebo svým zdravím spokojeni, doporučuji změnu jídla jako první krok. Jestliže můžete změnit jen jednu věc, změňte stravu. Pak už to všechno půjde ráz naráz, tak nějak samo. Přirozeně se budou nabalovat další a další části až se nakonec poskládá celá skládačka dohromady jako jeden celek.

základy ZDRAVÍ = strava + pohyb + spánek + psychika + prostředí

Stravu řeší čím dál tím více lidí, ale jak vlastně na to? Na první pohled to vypadá jako velká věda. Která dieta je ta správná, kolik mám jíst kalorií, bílkovin, tuků, sacharidů? Vynechat, lepek, maso, cukr čí kávu? Jak často jíst? Je vhodné vyzkoušet detoxy, půsty, šejky a čaje? Je něco, co funguje opravdu všem?

Před řadou let jsem objevila nízkotučnou stravu, která byla všeobecně doporučována. Jedná se o jedení podle velmi známé výživové pyramidy. Dle zásad se jí 5 – 6 x denně malé porce, 60 % energie je přijímáno ze sacharidů – těstoviny, pečivo, rýže, vločky,. V jídelníčku je zastoupeno všechno včetně margarínů, olejů a sladkostí, mysli tyčinek, proteinových koktejlů a džusů. Ve stravě jsou taky doporučovány nízkotučné mléčné výrobky, odstředěné mléko, odtučněný jogurt a nízkotučné sýry a tvarohy.

Jedla jsem ukázkově tímto stylem asi 17 let. Nikdy jsem ale nebyla spokojená. Zdravotní potíže se nezlepšovaly, neznala jsem pocit sytosti, pořád jsem měla hlad, nebo chutě a myslela na jídlo. Hodně jsem sportovala, ale nebyla jsem spokojená se svou psychikou ani se svou postavou.

shish kebab, meat skewer, vegetable skewer

Kde je tedy zakopaný pes? Když pomineme pro mě nevhodnou skladbu základních makronutritientů, kdy se převážná většina energie získává ze sacharidů, jedná se především o průmyslově zpracované potraviny. Když jsem před pár lety začala s velmi jednoduchým konceptem skutečného jídla, změnil se mi celý svět.

SKUTEČNÉ JÍDLO = opravdové jídlo = kvalitní základní celé potraviny a jídla z nich = whole food

Začala jsem jíst jídlo v jeho přirozené podobě. Jedná se o jídlo ze skutečných potravin, anebo z potravin minimálně průmyslově upravených. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Dát si normální tučný jogurt, maso nedělat na sucho na pánvi, přidat ořechy, pomazánku vytvořit z mascarpone nebo normálního tvarohu, přidat smetanu a vajíčka. Naprostý opak nízkotučné stravy. Jedná se o jídla, která jsem spousty let naznala, a která najednou naprosto upokojila mé chutě a zasytila mě. Moje mysl přestala mít neustálé myšlenky na jídlo a postupně se mi začal zlepšovat zdravotní stav.

Existuje tedy jedna univerzální cesta pro všechny?

Myslím si, že ano.

Přes neskutečnou záplavu nových módních informací a trendů ohledně výživy, zůstává jeden směr pořád platný a to koncept skutečného jídla. Jedná se o přirozené opravdové jídlo. Jídlo, které někde žilo, anebo rostlo. Žádné kilometrové složení na obalu, žádné chemické náhražky.

Tělo vyživované průmyslově zpracovanými potravinami, zahlcené nezdravým jídlem, náhražkami a cukrem je zmatené a může být i podvyživené nekvalitní stravou. Po několika měsících jedení skutečného jídla, se tělo optimalizuje a později samo pozná, co je pro něj nejlepší a jakým dalším směrem se vydat.

JÍDLO NENÍ VĚDA, ZKUSTE SKUTEČNÉ JÍDLO!

2 názory na “JÍDLO NENÍ ŽÁDNÁ VĚDA, ZKUSTE SKUTEČNÉ JÍDLO”

  1. Moc pěkný článek. S LC stravou jsem začínala své pokusy se stravováním, které se pořád snažím pomalu měnit v cokoliv, co je dlouhodobě udržitelné. Teď jsem na tom tak, že nejím vůbec pečivo, a snažím se mít 2x denně polévku. I tohle málo dělá zázraky.

    1. Každá změna se počítá, super přístup. Já jsem začínala vyřazením přidaného cukru a později heslem každý den vývar, vajíčko a zeleninu, to už mi pak zbylo v denním jídelníčku málo místa na nechtěné potraviny. Vyřadit pečivo je jednou z nejlepších, ale také nejtěžších možností, gratuluji! Já jsem „polévková“, takže dvě polévky denně mi přijdou jako skvělý a výživný nápad, vyzkouším. Děkuji za tip a i za zpětnou vazbu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *